Tkanina
Podle kategorie spacího pytle používáme tkaninu s optimálním poměrem odolnosti proti větru, vodě a prodyšnosti. Každá tkanina prochází před zpracováním náročným měřením. Pokud zcela nesplňuje požadované hodnoty, je nekompromisně vyřazena.
Tkaniny PERTEX jsou to nejlepší na světě, z čeho lze spacák ušít. Speciální vlákna tvaru "Y", velmi husté tkaní, dvojitý kalandr a trvanlivá povrchová ochrana 100DWR+ zajišťují výbornou odolnost proti větru, vlhku a vodě zvenku a současně skvělou propustnost vzduchu a vodních par pro skvělé odvětrávání a dokonalé mikroklima uvnitř spacáku během spánku.
Spojování
Všechny spací pytle PRIMA řady CLASSIC jsou vzájemně spojovací. Pytle na výšku postavy max. 175 a 195 cm můžete spojovat i mezi sebou. Např. spacák Annapurna 200 spojíte s Everestem 220 apod.
Kompresní obal
Součástí všech spacáků PRIMA je kompresní obal. Umožní stlačit objem sbaleného spacího pytle až o 40 %.
spacák před kompresí a po kopresi
Šití
Všechny spací pytle PRIMA jsou ušity polyesterovými nitěmi s extrémní pevností.
Dutá vlákna versus mikrovlákna
Dutá vlákna si nesmíme plést s mikrovlákny. Mají totiž různé výhody a nevýhody. Průměr mikrovláken je řádově asi desetkrát menší než u dutých vláken. Teorie jejich funkce je: molekuly vzduchu, které zadrží mikroskopická struktura rouna, ulpívají na jeho povrchu, takže vlákna pak neleží na sobě, ale na molekulách vzduchu. Rouno má obsahovat při stejné hmotnosti a objemu více vzduchu a izolovat tak lépe než dutá vlákna. Výraznou předností spacáků s mikrovlákny je nízká hmotnost a malý objem. Nevýhodou je však malá odolnost velmi jemných mikrovláken na mechanické namáhání a jejich životnost takové izolace. Oproti dutým vláknům rouno z mikrovlákna rychleji ztrácí „loft ", slehává se a tím rychle ztrácí svoje původní skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Svoje výhody tedy uplatní u levnějších ultraletních a letních spacáků pro občasné použití, kde umožní sbalení spacáku do opravdu malého prostoru. Izolace z mikrovláken u drahých třísezóních a zimních spacáků je však diskutabilní a spíše nevhodná.
Teplotní rozsah
Teplotní rozsah spacáků PRIMA řady CLASSIC plně odpovídá nové evropské normě EN 13537 o měření teplotního odporu spacáků, která platí od roku 2002. Byl stanoven měřením na testovací figuríně v klimatické komoře federálních laboratoří ENPA (Švýcarsko), ověřen a dopočítán oběma českými autorizovanými zkušebnami a odsouhlasen výrobci použitých izolačních mateiálů. Zajímá-li vás toto téma více, můžete si přečíst výtah z norma EN 13537.
V současnosti je PRIMA OUTDOOR s.r.o. v ČR jedním z mála výrobců a dodavatelů spacáků, kteří uvádí teplotní rozsah dle této normy. Konkurence ho často uvádí dle jiných norem. Pozor, tyto hodnoty nejsou vzájemně porovnatelné! Dle EN 13537 jsou spacáky zdánlivě horší. Např. hodnota −4 °C dle EN 13537 odpovídá −8 °C dle NF G08-013 (Francie), −10 °C dle THELMA COMFORT (Norsko), −11 °C dle BS 4785 (Velká Británie) a −16 °C dle ASTM F1720 (USA). No a také se vyskytnou značky, které jako jediný nebo alespoň ten nejdůležitější údaj uvádí teplotu extrémní. To už je myslím opravdu klamavá praktika a výsměch zákazníkům.
Vnímání chladu je však vždy subjektivní. Ovlivňují ho pohlaví, věk, výkon bazálního metabolismu, krevní oběh, funkce štítné žlázy, psychický a fyzický stav, otužilost, kondice, únava, zkušenosti, navlhnutí izolace aj. Velmi důležité jsou i vnější faktory: kvalita izolační podložky a klimatické podmínky.